Fakta om Yrkes-VM 2026
- WorldSkills 2026 arrangeres i Shanghai 22.–27. september 2026.
- WorldSkills Shanghai 2026 er det 47. verdensmesterskapet i yrkesfag.
- 63 nasjoner samles for å konkurrere i 64 fag
- Det norske Yrkeslandslaget deltar med 16 utøvere i 14 fag
- Det forventes opptil 800.000 besøkende.
- Yrkes-VM arrangeres annethvert år og er verdens største mesterskap for yrkesfag
Fortell litt om jobben din?
— Jeg jobber hos gullsmedbedriften NC Christophersen. Bedriften har to avdelinger, med hovedkontor i Kristiansand og verksted i Sandnes hvor jeg jobber som gullsmed. Jeg har varierte arbeidsoppgaver. For eksempel å designe et smykke til en kunde. Da tegner jeg det i et 3D-program på pc'en, printer ut i boks eller resin og støper det i gull. Jeg fatter også diamanter i ulike størrelser og fasonger. Men det jeg gjør mest av på verkstedet er å reparere kundens ringer og andre smykker. Det kan for eksempel være å regulere ringer, pusse opp gamle smykker eller å gravere gifteringer.
Hvordan var utdanningsveien din og hva var det som inspirerte deg til å velge faget ditt?
— Det begynte med VG1 Design og håndverk på Lillesand videregående Møglestu, deretter VG2 Design og gullsmedhåndverk på Setestdal videregående, avdeling Valle. Jeg tok så toårig læretid på skolen, siden det var vanskelig å få læreplass i en bedrift. Jeg husker godt den dagen jeg fant ut av at jeg skulle bli gullsmed. På VG1 fikk vi i oppgave å lage en ring i messing inspirert av årstiden vi var født i. Siden jeg har bursdag på høsten valgte jeg å lage en ring med et løvblad. Det som var så gøy med det var å se utviklingen i prosessen, fra å gå fra skisse til et ferdig produkt, og hvordan metall lar seg forme på den måten.
Hvordan føles det å være en del av det norske Yrkeslandslaget 2026 i rollen som ekspert?
— Dette er min første gang som en del av yrkeslandslaget. Jeg syns det er stort, og er veldig stolt. Dette kunne jeg aldri ha forestilt meg å være en del av, så jeg nyter hvert eneste sekund.
Som ekspert er du trener for utøveren din. Hvordan legger du opp forberedelsene?
— Jeg og utøveren min, Aurora, snakker sammen på telefon hver mandag. Da snakker vi om hva hun har gjort siden forrige gang vi snakket sammen og hva hun skal gjøre den neste uken. Vi har kartlagt hva som trengs å trenes mest på og fokuserer på det.
Hva er din motivasjon for å delta i yrkeskonkurranser?
— Å være gullsmed er det gøyeste synes jeg. Så det å kunne være med på å bringe faget opp og fram er jo helt fantastisk. Dette er et lite fag så det å kunne være med på nasjonale og internasjonale konkurranser bygger en god karriere for min del.
Hvilke forventninger har du til resultatene under Yrkes-VM?
— Jeg forventer at både jeg og utøveren min gjør vårt beste. Jeg blir ikke skuffet hvis hun kommer nedover på resultatlisten for vi er forberedt på at dette er en stor konkurranse med masse inntrykk og høyt tempo. Jeg er allerede så stolt over utøveren min og det at hun tør å være med på å konkurrere mot de beste i hele verden!
Hva gjør du når du ikke jobber eller trener med Aurora?
— Jeg er en jordnær og kreativ person. På fritiden renoverer jeg og samboeren min huset vi kjøpte for tre år siden. Ellers er jeg ungdomsleder i fellesforbundet avd 44. Sandnes og Omegn, og sitter i styret til Gullsmedenes Yrkeslag (GYL).