Åtte fag klare til Yrkes‑VM i Shanghai

Så langt er åtte norske fag påmeldt til Yrkes‑VM i Shanghai i 2026. – Vi vet at flere fagmiljøer vurderer deltakelse, men nå begynner det å haste, sier daglig leder i WorldSkills Norway, Bjørnar Valstad.
Så langt er åtte norske fag påmeldt til Yrkes‑VM i Shanghai i 2026. – Vi vet at flere fagmiljøer vurderer deltakelse, men nå begynner det å haste, sier daglig leder i WorldSkills Norway, Bjørnar Valstad.
- Vi regner med å få på plass flere fag innen fristen som er 22. september, slik at vi kommer ut med et landslag på omtrent samme størrelse som tidligere år, sier Valstad.
– Det som er nytt i år er at for å være helt sikre på å få plass, må fagene meldes på nå i september. Etter dette kan det fortsatt være mulig å komme med, men da har vi ingen garanti – det avhenger av ledig kapasitet internasjonalt, forklarer han.
Yrkes-VM arrangeres i Shanghai, Kina, fra 15. til 20. september 2026. Omtrent 90 nasjoner skal konkurrere i hele 63 fag, og 700 000 besøkende forventes å overvære konkurransen som pågår i fire dager.
Det er kun organisasjoner som er medlemmer av WorldSkills Norway som kan meldte på fag til deltagelse i WorldSkills konkurranser. Det er en egenandel for deltagelsen på kr 25.000 for individuele utøvere og 30.000 kroner for lagkonkurranser (2 personer på lag). Dette dekker påmelding alle reise- og oppholdskostander på VM og alle samlinger samt landslagsbekledning og utstyr for både utøver(e) og ekspert.
Sveising – Welding |
Mekatronikk – Mechatronics |
Servitørfaget – Restaurant Service |
Frisørfaget – Hairdressing |
Helsefagarbeider – Health and Social Care |
Kjøretøyfaget – Automobile Technology |
Billakkering – Car Painting |
Lette kjøretøy, tunge kjøretøy – Heavy Vehicle Maintenance |