Skole-NM 2026
- Skole-NM er et årlig arrangement i regi av WorldSkills Norway og fylkeskommunene.
- Her møtes elever fra ulike utdanningsprogram for å kåre Norges beste yrkesfagelever
- Skole-NM 2026 arrangeres i april
- Skole-NM 2026 har konkurranser i 28 ulike fag
- Skole-NM arrangeres år på 12 videregående skoler
- Deltakerne er tatt ut etter lokale skolemesterskap og fylkesmesterskap
- Det første Skole-NM ble arrangert i 2017
Les mer om Skole-NM 2026 her.
Heidenberg, som til daglig jobber som avdelingsleder for teknologi- og elektrofag, var involvert i planleggingen og gjennomføringen av Skole-NM 2025, men er i år prosjektleder for første gang.
— Vi hadde egentlig ikke tenkt å arrangere i år, men da vi i fjor høst oppdaget at bilfag manglet arrangørskole ombestemte vi oss, for sånn kan vi jo ikke ha det, forteller han med glimt i øyet.
Veldig positivt!
Fjorårets arrangement var en positiv opplevelse som skolen gleder seg til å gjenta.
— Vi opplevde at deltakerne og deres ledsagere hadde en fin tid og satt pris på å komme hit og konkurrere. I tillegg skapte det blest om fagene i nærområdet, og vi fikk fine oppslag både i lokalpressen og i NRK. Selv om det er hektiske dager og mye å passe på er det veldig moro!
Per i dag er fem deltakere klare for bilskade, lakk og karosseri-finalen, og fire i lette kjøretøy.
— Vi har plass til flere deltakere og oppfordrer interesserte til å melde seg på! Vi vet at det å delta i Skole-NM er både inspirerende og motiverende for elevene, slår Heidenberg fast.
Har tro på langtidsvirkning
Forberedelsene til Skole-NM brukes aktivt i undervisningen, og Heidenberg mener det bidrar til å heve det faglige nivået.
— Særlig i klasser hvor det går en utøver som forbereder seg, merker vi at interessen for faget øker. Bare det å ha én deltaker bidrar til at resten av klassen blir dratt litt med.
Tidligere har det vært nødvendig med litt overtalelse å få lokale elever til å stille, men i år har mange selv ønsket å få være med.
— Vi brukte faktisk juletentamen som kvalifisering for fylkesmesterskapet, så alle får prøve seg på NM-oppgaver.
Hvem bør delta i Skole-NM i bilfag?
— For å sikre en god opplevelse er det en fordel at utøverne tåler presset. Konkurranse kan være stressende, og du må ha god kontroll på det faglige. Hvis det høres spennende ut og du i tillegg synes det er gøy å møte ungdom fra andre kanter av landet med samme interesse som deg er du godt på vei!
Godt samarbeid med næringslivet
Skole-NM går over to dager. 15. april er det åpningsseremoni, gjennomgang av reglement og sikkerhetsforskrifter før hele gjengen samles til bankett.
— Selve konkurransen gjennomføres 16. april, men blir det mange deltakere kan det hende noen må få starte dagen før.
Heidenberg setter stor pris på det gode samarbeidet med opplæringskontoret, og er glad for at det lokale næringslivet støtter opp om konkurransen .
— Kjøretøyfagene har et veldig godt forhold til næringslivet, og henter blant annet dommerne i Skole-NM fra lokale bedrifter. Den økonomiske støtten vi får fra WorldSkills Norway og fylkeskommunen er også veldig viktig for gjennomføringen, avslutter han.