Sara Helen og Tine tok gull i Skole-NM-finalene på Møbelsnekkerskolen

Publisert

Møbelsnekkerskolen i Mysen inviterte til Skole-NM- finaler i møbelsnekkerfaget og treskjærerfaget 20.-21. april. Finalene ble arrangert i samarbeid med WorldSkills Norway.

Skole-NM 2026

  • Skole-NM er et årlig arrangement i regi av WorldSkills Norway og fylkeskommunene. 
  • Her møtes elever fra ulike utdanningsprogram for å kåre Norges beste yrkesfagelever
  • Skole-NM 2026 arrangeres i april 
  • Skole-NM 2026 har konkurranser i 28 ulike fag
  • Skole-NM arrangeres  år på 12 videregående skoler 
  • Deltakerne er tatt ut etter lokale skolemesterskap og fylkesmesterskap 
  • Det første Skole-NM ble arrangert i 2017

Les mer om Skole-NM 2026 her.

Møbelsnekkerskolen i Mysen var 20.-21. arena for Skole-NM i to av landets mest særpregede håndverksfag: møbelsnekkerfaget og treskjærerfaget. 

Små fag med stor betydning

Møbelsnekkerfaget og treskjærerfaget er begge det man kaller små fag i videregående opplæring. Det er få skoler i hele landet som tilbyr utdanning innen disse tradisjonene, og deltakerantallet i Skole-NM avspeiler dette. Men nettopp derfor er konkurransen viktig: den løfter frem elever som har valgt en krevende og spesialisert vei, og synliggjør fagenes verdi som del av vår felles håndverksarv.

Møbelsnekkerskolen i Mysen ble grunnlagt i 1926 og er i dag et nasjonalt kompetansesenter for møbelsnekkerfaget. Treskjærerfaget har sin eneste videregående opplæring ved Hjerleid handverksskole på Dovre, som har røtter tilbake til 1886 og har ivaretatt treskjærertradisjonene i Norge gjennom snart 140 år. Begge er private skoler. WorldSkills Norway skiller ikke mellom private og offentlige skoler når arrangementsansvar tildeles, på samme måte som det er tilfellet i en rekke andre fag.

Arrangementet går på rundgang

Skolene har organisert Skole-NM slik at arrangementet alternerer mellom dem fra år til år. Dette er en smart og bærekraftig løsning som sikrer at konkurransen kan videreføres selv i fag med få skolemiljøer. Modellen viser at også små fag kan ha velfungerende konkurransestrukturer når de rette fagmiljøene tar ansvar.

Et svært godt gjennomført arrangement

Konkurransen ble avviklet med stort engasjement og en god faglig atmosfære. Deltakerne viste høy kompetanse og sterk vilje til å prestere, og det lille fagmiljøet som møttes preges tydelig av gjensidig respekt og ekte interesse for håndverket.

WorldSkills Norway gratulerer medaljevinnerne og takker alle deltakere for sterk innsats. En særlig takk rettes til Møbelsnekkerskolen for et svært godt gjennomført arrangement.

Resultater


Møbelsnekkerfaget


1.plass: Tine Næss, Hjerleid, Innlandet
2.plass: Åsmund Pegasus Nyrud Østrem, Møbelsnekkerskolen, Østfold
3.plass: Kaj Gornitzka, Møbelsnekkerskolen, Østfold 


Treskjærefaget


1.plass: Sara Helen Wichstrøm Moldsvor, Hjerleid, Innlandet
2.plass: Anette Edvardsen, Hjerleid, Innlandet
3.plass: Ann Hege Lund, Hjerleid, Innlandet