Skole-NM 2025
- Skole-NM er et årlig arrangement i regi av WorldSkills Norway og fylkeskommunene.
- Her møtes elever fra ulike utdanningsprogram for å kåre Norges beste yrkesfagelever
- Skole-NM 2025 arrangeres i april
- Skole-NM 2025 har konkurranser i 26 ulike fag
- Skole-NM arrangeres på 10 videregående skoler
- Deltakerne er tatt ut etter lokale skolemesterskap og fylkesmesterskap
- Det første Skole-NM ble arrangert i 2017
- Les mer om Skole-NM 2025 her.
Tangen videregående skole var vertskap for Skole-NM 2025 den 23.–24. april, hvor hele ti fagdisipliner ble konkurrert i. Elever fra hele landet deltok i alt fra IT og medieproduksjon til frisør og blomsterdekoratør. Arrangementet ble en suksess, mye takket være skolens sterke "vi-kultur" og samarbeid med lokalt næringsliv.
Daglig leder i WorldSkills Norway, Bjørnar Valstad, besøkte Tangen under konkurransene og uttalte:
– Jeg er imponert over den lokale gjennomføringen på Tangen. Arrangementet viser virkelig hva man får til når både rektor, lærere og elever trekker i samme retning. Skolen har lagt ned en formidabel innsats for å løfte Skole-NM til et høyt faglig nivå. Jeg vil takke alle som var involvert for det arbeidet som ble lagt ned!
Skolens moderne fasiliteter ble utnyttet til fulle. Studio E2, skolens undervisningslokaler i Elvegata, ble brukt til konkurransene i blomsterdekoratør, interiørdesign og frisør. I tillegg stilte IKEA i Sørlandsparken opp og arrangerte Skole-NM i eksponeringsdesign i sine lokaler. Dette viser hvordan Tangen vgs brukte både skolens egne lokaler og samarbeid med lokalt næringsliv for å skape en god ramme rundt arrangementet.
- Det var høyt nivå på konkurransene, og jeg er imponert over kompetansen på deltagerne, sier Valstad.
Stor elevdeltagelse i arrangementet
Elever ved Tangen vgs var sterkt involvert i arrangementet, både som deltakere og i gjennomføringen av selve arrangementet. Dette inkluderer blant annet teknisk støtte, media, logistikk og vertskap. Banketten med over 200 personer ble i sin helhet laget og servert av skolens egne elever. Blant gjestene var fylkesordfører i Agder, Arne Thomassen, ordfører i Lyngdal kommune, Unni Nilsen Husøy, varaordfører i Kristiansand, Charlotte Beckmann Finnestad, og fylkesdirektør i Agder, Tine Sundtoft.
Tangen videregående skole, etablert i 2009, er en kombinert videregående skole i Kristiansand sentrum med rundt 1300 elever og over 200 ansatte. Skolen tilbyr både studieforberedende og yrkesfaglige utdanningsprogrammer, og legger stor vekt på en inkluderende og fellesskapende skolekultur.
Skole-NM 2025 ved Tangen vgs ble et eksempel på hvordan samarbeid mellom skole, elever og lokalt næringsliv kan skape et arrangement av høy kvalitet.
Her er oversikten over vinnerne i de ti fagene:
IT-utviklerfaget
-
Andreas Høiås Ugelstad, Greveskogen vgs., Vestfold
-
Felix Aune Lerdahl, Charlottenlund vgs., Trøndelag
-
Arne Ludvik Håbrekke, Elvebakken vgs., Oslo
IT-driftsfaget
-
Finn Galloway McCann, Charlottenlund vgs., Trøndelag
-
Maksymilian Tomasz Trzcinski, Sam Eyde vgs., Agder
-
Mikael Tjomsland, Greveskogen vgs., Vestfold
Mediedesignfaget
-
John Derek Canete Huertas, Elvebakken vgs., Oslo
-
Erlend Dahl, Lundeneset vgs., Rogaland
-
Helene Mikalsen, Lundeneset vgs., Rogaland
Innholdsproduksjonsfaget
-
Ingvild Jordbrudal Greibesland og Noah Vilhelmsen, Tangen vgs., Agder
-
Heine Skaaland Vinsnes og Hadle Kloster, Tangen vgs., Agder
-
Aleksander Brunborg og Elias Enger-Andersen, Horten vgs., Vestfold
Interiørdesign
-
Camilla Hauene Svaland, Tangen vgs., Agder
-
Malin Sofie Gulbrandsen, Tangen vgs., Agder
-
Andrea Dima Arne, Edvard Munch vgs., Oslo
Eksponeringsdesign
-
Milla Lovise Vestad Egeland, Tangen vgs., Agder
-
Kaja Frustøl, Tangen vgs., Agder
-
Mykhailo Sverediuk, Gjøvik vgs., Innlandet
Frisørfaget
-
Linnea Solstrand, Levanger vgs., Trøndelag
-
Liana Qasemi, Tangen vgs., Agder
-
Hanna Marie Sævold, Årstad vgs., Vestland
Blomsterdekoratør
-
Andrea Austrheim Iversen, Årstad vgs., Vestland
-
Line Håland Landås, Tangen vgs., Agder
-
Nina Elisabeth Garriot, Tangen vgs., Agder
Bakerfaget
-
Mina Karlsen Faarlund, Storhamar vgs., Innlandet
-
Tonje Lundemo, Ole Vig vgs., Trøndelag
-
Storm-Fredrik Garmann Dahle, Åssiden vgs., Buskerud
Konditorfaget
-
Oda Sivertsen, Ole Vig vgs., Trøndelag
-
Alicja Abramiuk, Tangen vgs., Agder
-
Lily Penelope Steen Valenzuela, Åssiden vgs., Buskerud