Alle deltakere i Yrkes-NM i Industrifag 2026 samlet. Foto: Norsk Industri
Sett fra WorldSkills Norway sin side var Yrkes-NM i industrifag på Kongsberg langt mer enn et nasjonalt mesterskap. Konkurransen fra 10. til 12. februar var et avgjørende uttak til internasjonale mesterskap og en tydelig demonstrasjon av hvilken kompetanse som bygges i norsk fag- og yrkesopplæring når næringsliv, opplæringskontor og utdanningsmiljøer trekker i samme retning.
Siver Hole Trøan og John Thomas Mikkelsen Sokki fra Maskon i gang i Automatiseringsfaget Foto: Norsk Industri.
Mesterskapet ble arrangert av Norsk Industri, mens WorldSkills Norway var involvert da konkurransen fungerte som offisielt uttak til WorldSkills Shanghai 2026 og EuroSkills Düsseldorf 2027. Konkurransene ble gjennomført på Krona og hos K-Tech i Teknologiparken på Kongsberg, midt i et av Norges mest komplette industrimiljøer.
Totalt deltok 20 unge lærlinger og fagarbeidere under 25 år i industrimekanikerfaget, sveisefaget og automatiseringsfaget. Etter tre krevende konkurransedager ble det en tydelig «storeslem» til Møre og Romsdal. Alle Norgesmestrene representerer bedrifter og opplæringsmiljøer fra Sunnmøre.
– Dette er ikke tilfeldig. På Sunnmøre har man over lang tid bygget svært sterke industrimiljøer med høy faglig kompetanse, god innsøkning til yrkesfag, gode skoler tett på industrien og ikke minst tett og systematisk oppfølging fra opplæringskontorene. Det gir resultater, sier Bjørnar Valstad, daglig leder i WorldSkills Norway.
Resultatet i Yrkes-NM industrifag
Medaljørene i Automatiseringsfaget. Foto: Norsk Industri.
Medaljørene i Automatiseringsfaget. Foto: Norsk Industri.
Medaljørene i Industrimekanikerfaget, Foto: Norsk Industri.
Automatisering
Tommy André Steinnes Slyngstad, Viddal Automation AS og Henrik Vestnes Berge, Solwr Robotics AS (Ålesund)
Siver Hole Trøan og John Thomas Mikkelsen Sokki, Maskon AS (Stjørdal)
Jørgen Toldnes Horne og Torbjørn Solberg Strand, K-Tech (Kongsberg)
Sveisefaget
Jakob Cummins, Vard Group AS, Avd. Søviknes (Hareid)
Selma Marie Lerstad, Vard Group AS, Avd. Søviknes (Hareid)
Andreas Ommedal Aa, Stavanger Mekaniske AS (Stavanger)
Industrimekanikerfaget
Ane Rovde, Finnøy Gear & Propeller (Harøy)
Petter Midtbø, Cargill AS (Florø)
Oliver Aleksander Stueflotten, K-Tech (Kongsberg)
Uttak til VM og EM
I industrimekanikerfaget og sveisefaget vil det i løpet av kort tid besluttes hvem som skal representere Norge i Yrkes-VM i Shanghai i september 2026. I automatiseringsfaget vil det skje et tilsvarende uttak til EuroSkills (Yrkes-EM) i Düsseldorf i 2027. Grunnen til at uttak ikke skjer direkte etter mesterskapet, er at det må gjøres avklaringer med arbeidsgivere og deltagerne før endelig uttak skjer.
– For oss i WorldSkills Norway er det avgjørende at konkurransene holder et nivå som gjør at uttaket er reelt og rettferdig. Det fikk vi til her på Kongsberg, takket være sterke fagmiljøer, profesjonelle dommere og et industrimiljø som virkelig stiller opp for å løfte fram talenter, sier Camilla Victor, teknisk delegat i WorldSkills Norway.
Kongsberg som arena for industrifag i verdensklasse
WorldSkills Norway trekker spesielt fram Kongsberg-miljøet som vertskap for mesterskapet. Samspillet mellom industri, utdanning og offentlig sektor gjør byen til en naturlig arena for nasjonale og internasjonale fagkonkurranser.
– Kongsberg viser hva som er mulig når industri og utdanningsmiljøer tar et felles ansvar for fag- og yrkesopplæringen. Her har man både kompetansen, infrastrukturen og viljen til å bidra. Det er helt avgjørende for at vi skal kunne utvikle norske talenter videre til verdensnivå, sier Valstad.
Parallelt med Yrkes-NM ble det også gjennomført trening og konkurransegjennomkjøringer i Robot System Integration og CAD-faget. Begge fagene skal konkurrere i Shanghai, og gjennomføringen på Kongsberg ga verdifulle erfaringer og siste kvalitetssikring før mesterskapet.
Veien mot verdens største fagkonkurranse
I Shanghai skal det konkurreres i 64 ulike yrkesfag, med deltakere fra over 70 nasjoner. Arrangementet regnes som verdens største og viktigste fagkonkurranse, med klare OL-dimensjoner og forventet besøkstall på mellom 600 000 og 700 000 mennesker.
– Det er helt avgjørende at Norge har unge fagarbeidere som tør å utfordre seg selv, stille i konkurranser og gå inn i målrettet og intensiv trening for å møte de beste i verden. WorldSkills-konkurranser gir enorm faglig og personlig utvikling, og den kompetansen tar deltakerne med seg tilbake til norsk næringsliv, sier Valstad.
Yrkes-NM i industrifag viser tydelig hvilken rolle konkurranser spiller i utviklingen av norsk yrkeskompetanse. Deltakerne er ikke bare Norges beste i sine fag, de er også viktige ambassadører for presisjon, kvalitet og stolthet i norsk industri.
WorldSkills Norway retter en stor takk til Fagskolen Viken, K-Tech og Norsk Industri, samt dommere, utstyrsleverandører, opplæringskontor og bedrifter som bidro til å gjøre Yrkes-NM i industrifag på Kongsberg til en arena for mestring, utvikling og internasjonale ambisjoner.
Alle deltagere som var kvalifisert via uttakskonkurranser:
Navn
Bedrift
Fag
Fylke
Synne Mortensen-Aglen
Mondelez Norge AS
Industrimekaniker
Oslo
Oliver Aleksander Stueflotten
K-Tech
Industrimekaniker
Buskerud
Simen Billingsø
Eureka Logistics AS
Industrimekaniker
Akershus
Petter Midtbø
Cargill AS
Industrimekaniker
Vestland
Ymir Höskuldsson
Moen Skjervøy AS
Industrimekaniker
Troms
Ane Rovde
Finnøy Gear & Propeller
Industrimekaniker
Møre og Romsdal
Jørgen Toldnes Horne
K-Tech
Automatisering
Buskerud
Torbjørn Solberg Strand
K-Tech
Automatisering
Buskerud
Tommy André Steinnes Slyngstad
Viddal Automation AS
Automatisering
Møre og Romsdal
Henrik Vestnes Berge
Solwr Robotics AS
Automatisering
Møre og Romsdal
Siver Hole Trøan
Maskon AS
Automatisering
Trøndelag
John Thomas Mikkelsen Sokki
Maskon AS
Automatisering
Trøndelag
Heine Lurås Pedersen
K-Tech
Automatisering
Buskerud
Håkon Bjørkgård
K-Tech
Automatisering
Buskerud
Jan Bråtane Lemvik
Agility AS, Avd. Røra
Sveisefaget
Trøndelag
Selma Marie Lerstad
Vard Group AS, Avd. Søviknes
Sveisefaget
Møre og Romsdal
Amund Rødhammer
Vard Group AS, Avd. Søviknes
Sveisefaget
Møre og Romsdal
Jakob Cummins
Vard Group AS, Avd. Søviknes
Sveisefaget
Møre og Romsdal
Andreas Ommedal Aa
Stavanger Mekaniske AS
Sveisefaget
Rogaland
Odin Tofte
Aker Solutions AS, Lokasjon Stord
Sveisefaget
Vestland
Norgesmesterne i industrifag 2026! F.v.: Tommy André Steinnes Slyngstad og Henrik Vestnes Berge (automatisering), Jakob Cummins (sveisefaget) og Ane Rovde (industrimekanikerfaget). Foto: Norsk Industri