VG: Yrkesfag er et smart valg – også for de skoleflinke

Publisert

Eskil Myhre (t.v.) og Vetle Midteng representerte Norge i mekatronikk under Yrkes-EM i Gdansk i 2023. Yrkesfag som mekatronikk forutsetter både høy teoretisk kompetanse og praktisk presisjon.

Eskil Myhre (t.v.) og Vetle Midteng representerte Norge i mekatronikk under Yrkes-EM i Gdansk i 2023. Yrkesfag som mekatronikk forutsetter både høy teoretisk kompetanse og praktisk presisjon. Foto: WorldSkills Norway

27. august publiserte VG en lederartikkel med et tydelig budskap: Yrkesfag er et attraktivt valg – også for elever med høye karakterer.

Se VG sin lederartikkel: "Smart nok" til yrkesfag

I lederartikkelen slås det fast at Norge vil mangle minst 85 000 fagarbeidere innen 2035, og at det derfor er svært positivt at 54 prosent av årets ungdomsskoleelever har valgt yrkesfag. Samtidig peker VG på regionale forskjeller – i Oslo og Akershus er andelen fortsatt under 50 prosent.

Tidligere ble elever møtt med at de var «for smart til å ta yrkesfag». Nå er holdningene snudd, og både elever og foreldre ser de store mulighetene yrkesutdanning gir. – Når yrkesfagene får økt anseelse, gjør det også noe med motivasjonen til å fullføre, skriver VG.

Avisen trekker frem at skolesystemet vårt i stor grad måler elever etter teoretiske kunnskaper, og stiller spørsmålet: Kanskje bør det gjøres en vri, slik at praktiske ferdigheter verdsettes på lik linje?

VG peker også på at dette ikke handler om «enten kloke hoder eller nevenyttige hender», men om begge deler. I tillegg understrekes det at ungdom må møtes med positive reaksjoner – uansett om de velger utradisjonelle fag eller utdanningsløp.

Denne utviklingen samsvarer godt med det WorldSkills Norway tidligere har løftet frem: At det er gledelig at også elever med høye karakterer søker seg til yrkesfag. Skal Norge lykkes med å møte framtidens kompetansebehov, trengs det dyktige fagarbeidere på tvers av bransjer.

Les også: 
Bra at også elever med høye karakterer søker yrkesfag